Hivatalos leírás:
Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése: színész
A képzés célja:
- változó igényű színészi feladatok magas szintű megoldására képes színészek képzése
- a művészetek társadalmi, kulturális szerepét értő- és értelmező szakemberek képzése
- akik kellő szintű idegennyelv-tudásuk birtokában alkotótársként vagy önálló művészi feladtok megoldására felkészülve tevékenyen képesek bekapcsolódni a művészeti-esztétikai kultúra folyamatinak formálásába.
A képzés főbb tanulmányi területei:
Általános és szakelméleti ismeretek: a tananyagszerkezetben meghatározó jelentőségű- az egyetemes és nemzeti kultúrán belül - a művészet értékeinek befogadására irányuló képzés: azaz a művelődéstörténet, költészettan, egyetemes és magyar dráma- és színháztörténet, művészettörténet, műelemzés és szerepelemzés tárgyak, informatika; tanulásmódszertan; önismereti csoport; idegen nyelv.
A felsorolt ismeretek birtokában a jelölt képesség válik:
A különböző dráma- és színháztörténeti korszakokban, irányzatokban eligazodni
A színpadi produkció, illetve előadások, befogadás-lélektani, esztétikai elemzésére
Dramaturgiai ismeretinak kreatív alkalmazására
Szakmai ismeretek, készségek és képességek:
A szakmai képzés a hallgatókat végigvezeti a színészi alkotás folyamat, a céltudatos színpadi cselekvés, a partnerrel és az előadás tovább szereplőivel való kapcsolatteremtés, kapcsolattartás lépcsőfokain.
Az első év felkészítő, előkészítő jellegét a technikai készségek megerősítése (mozgás, tánc, hangképzés, korrepetíció, beszédművelés, művészi torna, vívás, jelmez- és maszkkészítés); a színészi képzelet és kifejezőerő fejlesztése (improvizációk, kommunikációs, játékos gyakorlatok), a személyiség- és az alkotótehetség biztonságosabb megismerése (kommunikációs, játékos gyakorlatok); a személyiség és az alkotótehetség biztonságosabb megismerése (kommunikációs és önismereti gyakorlatok) jelenti.
A második évben a színjáték oktatása műhelymunkaszerűen történik. Ennek eredményeként a hallgatók eltér műfajú és karakterű szerepek megformálására válnak alkalmassá. A mozgás, ének-zene, beszéd tárgyakban közös és egyéni órákon történik a felkészülés, ezek kapcsolódnak a félévek szakmai feladatinak technikai kidolgozásához és gyakorlásához.
A harmadik tanévben a képzés egy prózai illetve egy zenés produkció előkészítésében és bemutatásában összegződik.
Kötelezően választható tárgyak:
A színháztudományok és hozzákapcsolódó művészetpszichológia, etika, művészetszociológia, kutatásmódszertan, tanulásmódszertan , önismereti gyakorlat, informatika, színházelmélet, nevelőszínház-drámapedagógia gazdag kínálati lehetőségét jelentik.
A Kaposvári Egyetem oktatói - valamint az országos jelentőségű Csiky Gergely Színház művészeti, művésztanárai - olyan szakemberek magas színvonalú képzését kívánják meghonosítani, akik színészi tevékenységére a színházi szerepek mellett jellemző:
- rádió- és szinkron szerepek igényes megformálása;
- a művészi beszéd, színpadi mozgás, tánc, patomin rész-készségek komplexitása,
- akik pszichikai adottságaik, általános műveltségük, megjelenítő képességük alapján a színházi kultúra közvetítésének hiteles személyiségi,
- akik alkotótársként vagy önállóművészeti feladatik megoldására felkészülve tevékenyen képesek bekapcsolódni a művészeti-esztétikai kultúra folyamatainak formálásba.
A Kaposvári Egyetem hivatalos honlapja: www.kemfk.hu